Diabetologia
–
co bada ta dziedzina nauki?
W dzisiejszych czasach medycyna dynamicznie się rozwija. Z tego powodu, w odróżnieniu od sytuacji jeszcze sprzed kilku wieków, lekarz nie jest wyspecjalizowany we wszystkich jej kierunkach, ponieważ doczesna wiedza jest zbyt rozległa. Wyróżnia się więc poszczególne specjalizacje, takie jak na przykład diabetologia, co to jest i co bada?
Leczenie cukrzycy - książki
Diabetologia – co to jest?
Tym mianem określa się dziedzinę medycyny, która skupia się na badaniu, rozpoznawaniu i leczeniu cukrzycy. Dolegliwość ta nie jest pojedynczą chorobą, ale grupą schorzeń. Wyróżnia się na przykład cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciężarnych itd. Warto wiedzieć, że wedle szacunków, w Polsce, około 3 miliony osób cierpi na cukrzycę.
Diabetologia – co to znaczy?
Podobnie jak wiele innych dziedzin medycyny, diabetologia to słowo wywodzące się z języka greckiego. Nawiązuje do tamtejszego logos (myśl, rozumowanie) oraz diabainein, które oznacza spuszczanie. Jest to związane z faktem, że jednym z głównych objawów cukrzycy jest nadmierna produkcja i oddawanie moczu. Specjalistów zajmujących się tą dziedziną medycyny określa się mianem diabetologów, a cukrzyków nazywa się diabetykami.
Diabetologia – co bada?
Jak wspomniane było wcześniej, diabetologia jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem, profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy oraz jej powikłań, a także innych dolegliwości metabolicznych związanych z gospodarką węglowodanową. Zadaniem specjalisty jest wykrycie prawidłowego typu cukrzycy lub zaburzenia metabolicznego. Częste powikłania sprawiają, że diabetolog kieruje pacjenta do neurologa, kardiologa, nefrologa, okulisty itd.
Bardzo ważnym zadaniem diabetologa jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, przez co można poznać tryb życia i nawyki chorego. Dzięki temu łatwiej zakwalifikować go do konkretnego typu cukrzycy i wprowadzić prawidłowy sposób leczenia, polegającego na samokontroli glikemii, insulinoterapii, farmakoterapii, ale też co równie ważne – zmiane trybu życia, a więc diety i aktywności fizycznej.
Diabetologia – Kompendium
Diabetologia to rozległa dziedzina nauki, dlatego warto korzystać z odpowiednich materiałów dydaktycznych, które wspomogą proces leczenia pacjentów. „Diabetologia – Kompendium” to książka napisana pod redakcją Leszka Czupryniaka, która zawiera wiele zagadnień prezentowanych przez licznych autorów. Dokładnie opisuje cukrzycę, jej typy, powikłania, sposoby leczenia.